Muzea świata - Luwr Luwr to jedno z największych i najsłynniejszych muzeów świata. O architekturze, historii oraz bogatych zbiorach paryskiego muzeum opowiadała Klara Rawicz-Lipińska. Wykład z cyklu Spotkania ze sztuką odbył się 12 kwietnia w Grodzkim Domu Kultury.
Budynek, w którym obecnie mieści się muzeum, został wzniesiony w XII w. i początkowo pełnił funkcję pałacu królewskiego. Dopiero gdy Ludwik XIV zwany Królem Słońce przeniósł się do Wersalu, oddał Luwr na potrzeby sztuki. Mniej więcej w okresie budowy wschodniej fasady światowe centrum sztuki zaczęło się stopniowo przesuwać z Włoch do Francji.
Obok Luwru stoi charakterystyczna piramida, której budowa wywołała skandal. Kontrowersyjne było postawienie nowoczesnej konstrukcji z metalu i szkła w sąsiedztwie zabytkowej budowli. Dodatkowo, spór zaostrzał fakt, że piramida składa się z 666 szyb. Konstrukcję uważano za dzieło szatana.
Klara Rawicz-Lipińska zaprezentowała również słynne obrazy, które znajdują się w Luwrze, ale mają swoją drugą, nieco zmienioną kopię, będącą własnością innej galerii. Tak jest m.in. w przypadku "Madonny w grocie" Leonarda da Vinci, której drugą wersję można oglądać w Londynie. Klara Rawicz-Lipińska przedstawiła znajdujące się w Luwrze obrazy znanych mistrzów, takich jak Rafael Santi, Albrecht Dürer, Jacques-Louis David czy Rembrandt.
Kolejny wykład z cyklu Spotkania ze sztuką odbędzie się w maju w Grodzkim Domu Kultury.
Tekst: Alicja Maszkowska
13-04-2011
/ sprawozdania z tego miesiąca
|