Żydowskie Motywy W Kinie 60 Krzeseł przy Miejskim Ośrodku Sztuki można było obejrzeć filmy nagrodzone na Międzynarodowym Festiwalu Filmów "Żydowskie Motywy" z 2006 i 2008 roku. Pokaz filmów odbył się 14-15 września.
Festiwal poświęcony jest narodowi żydowskiemu, jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, zarówno współczesnej jak i na przestrzeni dziejów. Na świecie odbywa się rocznie kilkadziesiąt festiwali filmowych o tematyce żydowskiej - od Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Kanady, poprzez Europę - Francję, Hiszpanię, Holandię, Szwecję, Wielką Brytanię po Australię, Hong Kong i Nową Zelandię. Ich celem jest upowszechnianie - poprzez dzieło filmowe - świadomości istnienia wielowiekowej kultury żydowskiej.
Jednym z powodów, dla którego powstał Festiwal "Żydowskie Motywy" w Warszawie jest chęć zainteresowania festiwalowej publiczności tematyką dotyczącą tożsamości i doświadczenia żydowskiego na przestrzeni dziejów, przechowaniem dorobku kultury i tradycji jako źródła cywilizacji judeo-chrześcijańskiej - poprzez ekspresję artystyczną w sztuce filmowej. Nie od dziś wiadomo, że kino ma wielką możliwość kształtowania i pobudzania ludzkiej wyobraźni. Poprzez takie dzieła kinematograficzne na tematy żydowskie możliwe jest dotarcie zwłaszcza do młodej widowni, która stoi dziś również przed trudnymi problemami współczesności, jak terroryzm, nietolerancja i nienawiść.
Filmy, jakie prezentowane są na Festiwalu w dużej mierze pochodzą z Europy Centralnej i Wschodniej, i jest wielka szansa, że z najbliższego regionu zaznaczy się obecność produkcji m.in. z Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rosji, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, Węgier i innych krajów bloku posowieckiego, a także filmów z krajów Europy Zachodniej.
Najważniejszą ideą tego Festiwalu jest bez wątpienia sposób znalezienie drogi porozumienia ze wszystkimi społecznościami religijnymi, narodowościowymi, kulturowymi w celu lepszego wzajemnego poznania się i zrozumienia różnorodnych racji, pokazania przede wszystkim tego, co nas łączy.
W Gorzowie odbył się już kolejny pokaz pofestiwalowy. Tym razem Kino 60 Krzeseł przez dwa dni pokazywało filmy nagrodzone z 2006 i 2008 roku. Można było obejrzeć wzruszające produkcje jak i filmy, które poprzez swój temat budziły kontrowersje, ale przede wszystkim powodowały u widzów chęć zmierzenia się z trudnymi tematami, które pobudzały do refleksji i często rodziły u publiczności wiele pytań, w tym "dlaczego takie rzeczy miały miejsce, bądź mają miejsce?".
14 i 15 września można było obejrzeć m.in. filmy: "Inna droga do domu" - reż. Danae Elon, "Obcy VI" - reż. Borys Lankosz, "Scena" - reż. Peter Mostovoy, "Papierowe laleczki" - reż. Tomer Heymann, "Miasteczko Kroke" - reż. Kuba Karyś, "Ocaleni przez deportację" - reż. Sławomir Grünberg.
Najbliższa, już 8. edycja Festiwalu Filmów "Żydowskie Motywy" odbędzie się 24-29 kwietnia 2012 roku w Kinie Muranów w Warszawie.
Tekst: Robert S. Sławiński
14-09-2011
/ sprawozdania z tego miesiąca
|