"Schron" Poczekalni Sztuki Kolejna inicjatywa Stowarzyszenia Strefa Sztuki w ramach Poczekalni Sztuki zagościła w budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy ul. Obotryckiej 6. Na małej przestrzeni mogliśmy oglądać prace czterech artystów. Wernisaż wystawy odbył się 24 września.
Strefa Sztuki kolejny raz z pomocą Miejskiego Ośrodka Sztuki zorganizowała tydzień oswajania się sztuki z przestrzenią miejską. Przestrzeń, w której Stowarzyszenie zorganizowało warsztaty, performance i wystawę nie jest łatwa. O ile warsztaty kreatywne "Krystalizacja" to spontaniczne działanie w różnych fragmentach przestrzeni miejskiej, a performance artystyczny "Bitwa na mazaki" - reakcja twórcza młodych gorzowskich artystów-grafików na planszach postawionych na jednym z ruchliwszych deptaków, o tyle wystawa w tzw. schronie nie miała tyle szczęścia w ogarnięciu przestrzeni. O ile w dwóch pierwszych inicjatywach przestrzeń intensyfikowała z ulgą kreację artystyczną, o tyle w "schronie" przytłaczająca przestrzeń była nie lada wyzwaniem do pokazania czegokolwiek.
Warsztaty kreatywne "Krystalizacja" odbyły się 17 września. Polegały na współdziałaniu w grupie przypadkowych, nieznanych sobie nawzajem osób, które jednak świadomie podjęły decyzję o udziale w warsztatach. Ostatecznie dopiero w trakcie warsztatu jasnymi stały się intrygujące zależności pomiędzy poszczególnymi twórcami - udziałowcami akcji. Warsztaty prowadziła Agnieszka Graczew-Czarkowska.
Wystawa w "schronie" nie miała tyle szczęścia w zależnościach pomiędzy twórcami. Te zależności kształtowało miejsce. Z tą materią, która stała się gęsta niczym tlen wdychany przez tłum ludzi w tak ciasnym fragmencie życia zmierzyli się młodzi artyści. Kilka miesięcy zajęło organizatorom poszukiwanie artystów, którzy chcieliby wykonać prace specjalnie na tę wystawę, prace, które wpisałyby się w ideę i refleksje dotyczące schronu. Zaproszeni artyści podjęli dialog z przestrzenią i jej kontekstami.
Dorota Sroka w pracach malarskich z cyklu "Fear" ukazuje samotność, lęk człowieka w kontekście dzikiej, przytłaczającej go przyrody. Pociągająca tajemnica świata natury przeplata się z lękiem i poczuciem zagrożenia. Perspektywa, którą otwierają przed nami obrazy Doroty Sroki nie daje nam żadnego miejsca schronienia. Zostawia nas z ogromem nieogarnionej i nieobliczalnej natury.
Prace Katarzyny Malinowskiej to projekty zrealizowane w Pracowni Rysunku oraz w Pracowni Malarstwa na przestrzeni trzech ostatnich lat. Są to prace inspirowane architekturą schronów bojowych, zjawiskiem wojny, kruchości, nędzy i obrzydzenia, a także fizjologią ludzkiego organizmu.
Instalacja Marka Elsnera "Wózki i chmury" skonstruowana jest z suszarek do ubrań oraz z części garderoby. Przekształcone suszarki tworzą wózki dziecięce - symbole beztroski, nieświadomości i niewinności. Zestawione są, na zasadzie kontrastu, z ciemną masą ubrań dla ludzi dorosłych - metaforą dojrzałości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje - osobiste, ale również te polityczne, społeczne wpływające na rozwój i życie innych. W kontekście przestrzeni bunkra - to obraz zbliżającego się zagrożenia - wojny - efektów decyzji politycznych. W drugiej instalacji pt. "Twardy sen" Marek Elsner użył miękkich poduszek i cegieł. Takie zestawienie jest wręcz dosłownym zobrazowaniem niebezpieczeństwa, jakie czyha na bezbronnego, pogrążonego we śnie człowieka. Cegły - gruz w tej kompozycji to symbol siły, niebezpieczeństwa.
Realizacja Tomasza Wlaźlaka inspirowana jest bajką Józefa Ignacego Kraszewskiego zatytułowaną "Dziad i baba", która w zabawny sposób porusza problem lęku człowieka przed śmiercią. Praca składa się z obiektu zrealizowanego specjalnie do przestrzeni galerii (schronu), oraz filmu animowanego, na którego treści będzie miał wpływ każdy z odwiedzających tę wystawę. Stylistyka filmu ma przypominać pogodne bajki dla dzieci, dzięki którym łatwiej jest wypowiedzieć się na tak poważny temat, jakim jest stanięcie w obliczu tajemnicy, przed którą nie ma schronienia.
Wystawa Poczekalni Sztuki czynna jest do 30 września w godz. 16.00-19.00 lub po wcześniejszym umówieniu pod nr tel. 95 733 25 66.
Tekst: Robert S. Sławiński, materiały organizatora Fot. Arkadiusz Sikorski
24-09-2011
/ sprawozdania z tego miesiąca
|