Kłopoty z kulturą? Zakład Kulturoznawstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie zorganizował otwarty wykład dotyczący pojmowania kultury oraz jej znaczenia. Wygłosił go 24 listopada w Bibliotece Głównej PWSZ prof. Wojciech Józef Burszta.
Zagadnienia, jakie prof. Wojciech J. Burszta poruszał dotyczyły współczesnego rozumienia kultury. Jeden z ważniejszych wątków wystąpienia odnosił się do terytoriów kultury, które w społeczeństwie niestety rozumiane są często niewłaściwie. Największą bolączką dzisiejszego rozumienia kultury jest jej karykaturalne wartościowanie - tzw. kultura wysoka, która odnosi się jedynie do rzeczy z wyższego pułapu dla ludzi o określonych gustach. Właściwie każdy jest uczestnikiem kultury, nie tylko człowiek uczęszczający na ważne premiery teatralne i koncerty gwiazd światowego formatu. Nie można nie uczestniczyć w kulturze, ponieważ człowiek jest istotą społeczną. W tym sensie również kultura staje się często stylem życia, formą biznesu, czymś, co da się sprzedać, ponieważ tak funkcjonuje społeczeństwo. "Kulturą rządzą parateksty - sentencje niosące w sobie ładunek reklamowy. Najlepiej, jeśli wygłosi je znakomitość."
Prof. Wojciech Józef Burszta jest jednym z najbardziej znanych i cenionych kulturoznawców w Polsce. To antropolog kultury, eseista i krytyk kultury. Jest etatowym pracownikiem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wlkp. oraz kierownikiem Katedry Antropologii Kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Pracuje także w Zakładzie Badań Narodowościowych Instytutu Slawistyki PAN w Poznaniu. Do 2003 profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Visiting scholar m.in.: na Oxford University, Yale University, University of Illinois. Stypendysta Fulbrighta i Fundacji Kościuszkowskiej. Od 2005 prowadzi prace badawcze w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
Jego zainteresowania ogniskują się wokół teorii i historii kultury, antropologii współczesności, badań nad kulturą i fenomenem etniczności oraz różnymi obliczami kultury popularnej. Ostatnio zajmuje się tematyką kontrkultury i anarchizmu. Należy do zagorzałych czytelników kryminałów, dlatego w swojej bibliografii, obok ponad 200 publikacji naukowych, ma też "Krwawą setkę" (2007 r.) - napisany z Mariuszem Czubajem przewodnik po najważniejszych powieściach kryminalnych. Lubi futbol - refleksje nad kibicowskimi wspólnotami stały się jednym z tematów w opisie współczesnej tożsamości, której poświęcona jest napisana razem z Waldemarem Kuligowskim książka pt. "Sequel. Dalsze przygody kultury w globalnym świecie" (2005 r.).
Wspólnie z Czubajem i Marcinem Rychlewskim opublikował zbiór "Kontrkultura. Co nam z tamtych lat?" (2005 r.). Wydał również "Różnorodność i tożsamość. Antropologia jako kulturowa refleksyjność" (2004 r.) i "Świat jako więzienie kultury. Pomyślenia" (2008 r.), gdzie przygląda się związkom technologii i kultury oraz analizuje znaczenie przedmiotów - gadżetów - jako nieodzownych elementów naszej rzeczywistości. Ostatnie badania profesora Burszty ogniskują się wokół współczesnych form działalności anarchistycznej. W tym kontekście opisuje np. street art jako jeden z ruchów opozycyjnych wobec neoliberalizmu i globalizacji.
Robert S. Sławiński, www.culturecongress.eu Fot. Arkadiusz Sikorski
24-11-2011
/ sprawozdania z tego miesiąca
|