W angielskim stylu Filharmonia Gorzowska rozpoczęła cykl Muzyka Krajów Świata. Solistą pierwszego koncertu, który odbył się 23 marca był wybitny altowiolista Zvi Carmeli. Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Piotra Borkowskiego zagrała m.in. utwory Edwarda Elgara oraz Koncert altówkowy Wiliama Waltona.
Filharmonia Gorzowska rozpoczęła od angielskiego stylu cykl koncertów, które pod nazwą "Muzyka Krajów Świata" będą wprowadzać gorzowskich melomanów w świat znanych kompozytorów i ich utworów. W programie pierwszego koncertu znalazły się kompozycje Samuela Barbera, Wiliama Waltona i Edwarda Elgara. Zaprezentowano m.in. "Adagio na smyczki" S. Barbera - to jedno z nielicznych dzieł muzyki poważnej, które dzięki prostemu językowi muzycznemu zdobyło ogromną popularność. Trzeba przywołać choćby wykorzystanie tego utworu w klasyku filmu wojennego "Pluton" (1986) Olivier'a Stone'a.
Usłyszeliśmy również "Enigmę" E. Elgara. Jest to cykl czternastu wariacji będących muzycznymi portretami przyjaciół kompozytora; kończąca utwór wariacja jest muzycznym autoportretem samego kompozytora. Współcześnie - fragmenty kompozycji zostały wykorzystane m.in. w utworze "Clubbed to death" autorstwa Roba Dougana, który znalazł się na soundtrack'u filmu "Matrix" (1999). Ponadto zagrano koncert altówkowy Wiliama Waltona, jedno z najpiękniejszych, a przy tym rzadko dziś granych dzieł koncertowych na altówkę i orkiestrę.
Jako solista wystąpił Zvi Carmeli. Występuje na całym świecie, łącząc grę na altówce z dyrygowaniem orkiestrą. Jako altowiolista solista występował z takimi orkiestrami jak: The European Community Chamber Orchestra, The Concerto Soloists of Philadelphia, The New York String Orchesrtra, The Harmonices Mundi Orchetra Linz, the Salzburg Chamber Soloists and the Salzburg Kammerpilharmonie. Równolegle z karierą altowiolisty prowadzi z sukcesami działalność jako dyrygent. Od roku 1996 prowadził wiele składów muzycznych, od kameralnych po symfoniczne, w Europie i Izraelu.
Prowadzi Orkiestrę Kameralną Instytutu Juliusa Sterna na Universität der Künste w Berlinie, z którą regularnie koncertuje w Europie. Jest założycielem i dyrygentem Berlin Chamber Soloists, z którym wystąpił na wielu prestiżowych festiwalach i przeglądach, a także nagrał album "Bach to me" z pianistą jazzowym, Cesare Picco. Prowadzi także działalność pedagogiczną, ucząc altówki i muzyki kameralnej w Jerozolimskiej Akademii Muzyki i Tańca, a także dyrygentury w Instytucie Juliusa Sterna na Universität der Künste w Berlinie. W całej Europie udziela także lekcji i prowadzi mistrzowskie klasy.
Na kolejnym koncercie z cyklu Muzyka Krajów Świata, który odbędzie się w maju usłyszymy utwory hiszpańskich kompozytorów. Na gitarze zagra Sergio Sorrentino, na flecie Rita D'Arcangelo oraz wystąpi Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Piotra Borkowskiego.
Robert S. Sławiński Fot. Arkadiusz Sikorski
23-03-2012
/ sprawozdania z tego miesiąca
|