Nauka żoną, a literatura kochanką Wiśniewskiego Fizyk, chemik, informatyk, a przede wszystkim pisarz i autor słynnej "Samotności w sieci". W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej opowiadał o swojej najnowszej książce - "Na fejsie z moim synem". Na spotkanie z Januszem L. Wiśniewskim, które odbyło się 24 marca, przybyły tłumy.
- Odpowiem na wszystkie pytania z fizyki, chemii, informatyki i biochemii - zażartował na wstępie pisarz. Ale podczas spotkania z czytelnikami, które poprowadziła Hanna Kaup, Janusz Leon Wiśniewski mówił przede wszystkim o literaturze, choć nie zabrakło również innych tematów. Autor "Samotności w sieci" opowiadał także o swoim dzieciństwie, szkolnej przygodzie z rybołówstwem, ulubionych miejscach, a także chemicznej stronie miłości.
Wielokrotnie padało pytanie o umiejętność opisywania emocji kobiet i znajomość kobiecej natury, która w przypadku Wiśniewskiego jest swego rodzaju fenomenem. Bo i w Technikum Rybołówstwa Morskiego, i później na politechnice, przebywał głównie w męskim towarzystwie. To jednak sprawiło, że zaczął postrzegać kobiety jako istoty niebiańskie, wyjątkowe.
W swojej najnowszej książce zrywa z wizerunkiem specjalisty od spraw damsko-męskich. "Na fejsie z moim synem" to najbardziej osobista powieść Wiśniewskiego. Wyrosła z potrzeby kontynuowania niedokończonej rozmowy ze zmarłą matką. Zaczęło się od tego, że pisarz założył jej profil na Facebooku i rozpoczął dialog. W książce "Na fejsie z moim synem" matka pisze do Wiśniewskiego wiadomości z… piekła.
Podczas spotkania nie zabrakło jednak wzmianki o najpopularniejszej powieści Wiśniewskiego - "Samotności w sieci". Pisarz przyznał, że ta książka jest jak niezmywalny tatuaż, czytelnicy kojarzą go przede wszystkim z tym tytułem. Wspominał także, że początkowo powieść miała nazywać się "Chat". Wydawnictwo poprosiło Wirtualną Polskę, która była patronem medialnym, o zaproponowanie alternatywnego tytułu. Nazwę "Samotność w sieci" wymyślił pracujący w dziale kultury… Kuba Wojewódzki.
Janusz Leon Wiśniewski urodził się w 1954 r. w Toruniu. Jest magistrem fizyki i ekonomii, doktorem informatyki i doktorem habilitowanym chemii. Jako pisarz zadebiutował w 2001 r. bestsellerową powieścią "Samotność w sieci". Wydał m.in. "Los powtórzony", "Molekuły emocji", "Arytmie", "Bikini". Jego książki tłumaczono na kilkanaście języków, m.in. rosyjski, chiński, włoski, czeski. Pisze felietony do miesięcznika "Pani". Mieszka we Frankfurcie nad Menem.
Alicja Maszkowska Fot. Michał Kapuściński
24-03-2012
/ sprawozdania z tego miesiąca
|