Prywatna kontra publiczna przestrzeń W Galerii Terminal08, przy ul. Grobla 15 można oglądać wystawę Laily Evensen. Norweżka prezentuje instalacje i video odnoszące się do tematyki ruchu i przestrzeni. Wernisaż oraz spotkanie z artystką i pokaz filmów w "Lamusie" odbyły się 27 kwietnia.
Stowarzyszenie Promocji Kultury "Kamienica", Klub Myśli Twórczej "Lamus" oraz Galeria Terminal08 po raz kolejny zapraszają na zetknięcie się ze sztuką minimalistyczną. W ramach cyklu wystaw Sztuka jako doświadczenie tym razem w Gorzowie swoje prace pokazała Laila Evensen, artystka na co dzień mieszkająca w Berlinie. Jej wystawa "Apparent Movements - Parallels" dotyczy zagadnienia ruchu, zmierzenia się tego zjawiska w przestrzeni. Kuratorem wystawy jest Bartosz Nowak.

Na wystawę składa się pięć instalacji, w tym prezentacja video, w których motywem przewodnim staje się ruch. Złożoność tych prac nadaje wymiar przestrzenny, ukazując percepcje ruchowe człowieka. Czasem ruch jest ograniczony, na przykład wpatrując się w instalację, w której figurki są zamknięte w małych pojemnikach, a niekiedy instalacje mają przypominać wyzwoleńczy pęd ku przestrzeni, z nieokreślonego źródła. Artystka poprzez swoje prace stara się zadać konkretne pytania dotyczące indywidualizmu człowieka, zastanowienia się nad formą wolności, fizycznej ekspresji i zbiorowego poruszania się uwypuklając problem prywatnej i publicznej przestrzeni. Każda praca została wykonana na miejscu w galerii, dostosowana do jej pomieszczeń.
"Gram ze światłem i ciemnością, podstawową wartością jest dla mnie kreowanie równowagi pomiędzy pozytywnym i negatywnym, łącząc zabawę z poważniejszymi ukrytymi komentarzami. Numer siedem ciągle się pojawia i ma ważną rolę w moich prezentacjach - odwołuje się do ludzkiego cyklu - to ilość lat, jaką potrzebuje komórka, żeby się odnowić. 7 to także symbol totalności, kreatywnej perfekcji. Liczba ta pojawia się w bajkach, biblijnych i filozoficznych pismach i historycznych dokumentach tak samo, jak w przesądach; numer, który przekracza czasowe, miejscowe, religijne, kulturowe granice. Ilość figurek, których używam w moich instalacjach zawsze jest liczbą podzielną przez 7" - mówi o wystawie artystka.

Laila Evensen pracuje jako artystka od ponad dziesięciu lat. Skończyła Uniwersytet Sztuk Pięknych w Lincolnshire i Humberside w Wielkiej Brytanii w 2001 roku. Pokazywała swoje prace na wielu międzynarodowych wystawach i brała udział w wielu międzynarodowych programach. Należy również do wielu grup jak Red Gallery i 54°N (Wielka Brytania), Safe as Milk (Norwegia) i Salon Bruit (Niemcy). Jest organizatorką i kuratorką wystaw, festiwali, pokazów wideo, prezentacji sztuki dźwiękowej oraz performance. Obecnie żyje i pracuje zarówno w Berlinie, jak i Haugesund.
W Klubie "Lamus" odbył się pokaz filmów stworzonych przez twórców, którymi opiekuje się Laila Evensen. Tematy jakie przewijały się przez prezentacje video dotyczyły przede wszystkim mikrospołeczności i relacji między dobrem a złem (czerń i światło).
Robert S. Sławiński Fot. Arkadiusz Sikorski
27-04-2012
/ sprawozdania z tego miesiąca
|