"Ironia czy medytacja?" to tytuł wykładu, który przestawił Krzysztof Jurecki w Klubie Lamus. Prezentacja dotyczyła fotografii polskiej w kontekście filmu eksperymentalnego i wideo od końca XX do początku XXI wieku. Spotkanie odbyło się 7 września.Krzysztof Jurecki to autor wielu tekstów z zakresu historii sztuki i fotografii. Jest stałym współpracownikiem takich pism jak "Kwartalnik Fotografia" i "Exit". Interesuje się problematyką historii polskiej awangardy oraz fotografii XX wieku, w tym historią surrealizmu, fotografii niemieckiej lat 50., oraz fotografii amerykańskiej po II wojnie światowej. Od 2002 roku honorowy członek ZPAF. Jest współpracownikiem PWN w Warszawie i Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie. Od 2005 jest wykładowcą w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi.

W Klubie Lamus Krzysztof Jurecki przedstawił wybranych artystów filmu eksperymentalnego i wideo, w tym przede wszystkim twórców intermedialnych. Pokaz został przygotowany w takim zakresie, aby twórczość obrazu ruchomego odnosiła się do medium fotografii, które dla niektórych z fotografów jest głównym środkiem artystycznym (np. Wiesław Hudon, Grzegorz Zygier, Leszek Żurek). Wykład Krzysztofa Jureckiego był elementem wystawy Grzegorza Zygiera, której wernisaż odbył się 8 września w Galerii Sztuki Najnowszej Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie.
Na spotkaniu można było zobaczyć wideo i filmy eksperymentalne m.in.: Wiesława Hudona, Adama Rzepeckiego, Grzegorza Zygiera, Alicji Żebrowskiej, Anny Baumgart, Anny Kwietniewskiej (Orlikowskiej), Wiktora Polaka, Agnieszki Chojnackiej, Piotra Wyrzykowskiego, Andrzeja Dudka-Dürera, Marka Rogulskiego, Marka Zygmunta, Leszka Żurka i Wspólnoty Leeeżeć.
Opr. Robert S. Sławiński
Fot. Michał Kapuściński