Premiera spektaklu "Miki Mister DJ" W niedzielę 14 października w gorzowskim Teatrze im. Juliusza Osterwy w ramach X Miejskiej Kampanii Edukacyjno-Informacyjnej "Obudź się" 2012 odbyła się premiera sztuki "Miki Mister DJ" w reżyserii Jana Peszka.
Spektakl został zrealizowany na podstawie interesującego tekstu młodego polskiego dramaturga - Mateusza Pakuły. Dramat ten w ciekawy sposób ukazuje portret młodego pokolenia, zagubionego w ponowoczesnej rzeczywistości. Wszyscy bohaterowie są pozbawieni indywidualnych rysów osobowości, funkcjonują na zasadzie uniwersalnych figur: Don Juana, matki czy nastolatki. Charakteryzuje ich ponadto całkowity zanik umiejętności komunikacji interpersonalnej - nie potrafią porozumiewać się z rodzicami, ani ze sobą nawzajem, stąd są skazani na funkcjonowanie w mrocznej i sztucznej rzeczywistości wirtualnej. Tak skonstruowane postacie poprzez swoją ułomność i dysfunkcyjność stanowią osobowe antywzorce, skłaniające widownię do pogłębionej dygresji na temat wrażliwych problemów społecznych.

"Miki Mister DJ" w reżyserii Jana Peszka jest zatem przedstawieniem, które w zdecydowany sposób porusza widzem. Prowokuje, zmusza do głębszej refleksji na temat kondycji współczesnego społeczeństwa, zwłaszcza młodych ludzi, którzy coraz częściej nie potrafią odnaleźć się w otaczającej ich rzeczywistości. Oto, co na temat przedstawienia powiedział sam reżyser - Jan Peszek: "Mister znany tyle co pan, lub zwycięzca konkursu piękności. DJ znaczyć może didżeja lub Don Juana. Pakuła z upodobaniem dekonstruuje znane mity, osadzając je we współczesnym świecie. Nasz Miki to osiedlowy Don Juan. Śledząc losy próbujemy rozwiązać zagadkę powodzenia u kobiet poznając jednocześnie część ich natury, wraz z nim zaczynamy rozumieć jak mikra jest granica między kłamstwem i prawdą, światem rzeczywistym a wirtualnym."
Wszyscy chętni (młodzież gorzowska za okazaniem legitymacji szkolnej oraz jej ewentualni opiekunowie) mogą odbierać bezpłatne wejściówki na spektakl w kasie Teatru lub w biurze organizacji widowni.
Oprac. Marzena Maćkała, opis: Teatr im. J. Osterwy Fot. Ewa Kunicka, archiwum Teatru
14-10-2012
/ sprawozdania z tego miesiąca
|