Podczas wykładu zatytułowanego "Sztuka poza galerią" Klara Rawicz-Lipińska omówiła rozmaite postawy artystyczne, a także zaprezentowała prace najwybitniejszych twórców, którzy wyszli ze swoją sztuką poza galerie i muzea. Spotkanie odbyło się 16 października w Grodzkim Domu Kultury.Nurt związany z umieszczaniem dzieł sztuki w przestrzeniach publicznych miał swój początek już w latach sześćdziesiątych XX w. Od pewnego czasu można jednak zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania inwestorów humanizacją środowisk miejskich i, co za tym idzie, ożywieniem tego kierunku. Podstawą myślenia zarówno o architekturze, jak i działaniach w przestrzeni publicznej nie jest obecnie forma ani styl, lecz zdarzenie. Na odbiorcy wrażenie robią obiekty i akcje, które oddziaływają na jego zmysły. Dlatego też artysta musi wykorzystać wszystkie dziedziny i narzędzia wpływania na przechodnia: dźwięk, światło, formę przestrzenną, ruch. Wszystko powinno ze sobą harmonijnie współgrać. Takie miejsca żyją i przyciągają do siebie ludzi.

Klara Rawicz-Lipińska była pierwszym dyrektorem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gorzowie. Prowadziła wieloletnią działalność edukacyjną i artystyczną. Obecnie sztuka wydaje się być dla niej formą relaksu i terapii. Odbiorcy są dla artystki bardzo ważni, uważa że twórca bez nich jest niespełniony i pozbawiony podstawowych środków relacji międzyludzkich. Dlatego, chociaż malarstwo traktuje bardzo osobiście, stara się podzielić swoją twórczością i pokazywać ją na wystawach. Na jej obrazach widać chęć uchwycenia piękna chwili, stanowić mogą one także uwiecznienie uczuć i przeżyć.
Na kolejny wykład z cyklu Spotkania ze sztuką Grodzki Dom Kultury zaprasza 13 listopada o godzinie 17.00. Tym razem mowa będzie o sztuce multimedialnej. Wstęp wolny.
Beata Stanek
Fot. Łukasz Trzosek