Czwarta Bamberka wyśpiewana Marta Andrzejczyk zdobyła pierwsze miejsce na IV Ogólnopolskim Festiwalu Monodramów i Teatrów Małych Form "Bamberka". Aktorka z Olsztyna wyśpiewała zwycięstwo monodramem "Kim jest Wiera Gran".
Za nami czwarta już edycja "Bamberki" organizowanej przez Grodzki Dom Kultury. I tym razem poziom prezentowanych spektakli był wysoki. Przez dwa dni, 26 i 27 października gorzowska publiczność mogła obejrzeć razem siedem konkursowych przedstawień oraz recital "Piekło i raj" w wykonaniu wybitnej pieśniarki Elżbiety Kuczyńskiej i znakomitego gitarzysty Marcina Nowaka.
Prezentacje konkursowe oceniało jury w składzie: Marian Glinkowski - reżyser, dyrektor artystyczny Łódzkich Spotkań Teatralnych, Marcin Brzozowski - aktor, wykładowca na Wydziale Aktorskim Łódzkiej Szkoły Filmowej, Anatol Wierzchowski - reżyser, scenarzysta, instruktor teatralny, założyciel Teatru KOD, organizator imprez teatralnych i recytatorskich w Dębnie.
Pierwszego dnia festiwalu można było zobaczyć trzy monodramy. Na scenie GDK wystąpiła Kamila Winkler z zielonogórskiego teatru PiiiP w monodramie "Nie-winna?". Spektakl, stworzony na podstawie tekstu Heinricha Bella "Utracona cześć Katarzyny Blum", jury "Bamberki" doceniło przyznaniem drugiego miejsca. "Nie-winna?" to opowieść o zwykłej kobiecie, która przez miłość wpada w poważne problemy. W kolejnym spektaklu - "ZŁO/ łamane przez /DOBRO" z tekstami, w których zostały wykorzystane m.in. kazania księdza Piotra Natanka - można było zobaczyć Klaudię Bady, aktorkę teatru Narybek From Poland z Mysłowic. W ostatnim monodramie pierwszego dnia festiwalu wystąpił Michał Kasprzak reprezentujący teatr Terminus A Quo z Nowej Soli. Zaprezentował sztukę "Ja Ediczka", fragmenty prozy Eduarda Limonowa o takim samym tytule.
Drugi dzień "Bamberki" miał charakter bardziej muzyczny, a to nie tylko za sprawą kończącego festiwal recitalu Elżbiety Kuczyńskiej, ale przede wszystkim przez zwycięski monodram Marty Andrzejczyk, która wyśpiewała piosenkami przedwojennej artystki Wiery Gran pierwsze miejsce. "Kim jest Wiera Gran" to spektakl muzyczny, który opowiada o losie przedwojennej gwiazdy. Całość powstała na podstawie książki Agaty Tuszyńskiej "Oskarżona Wiera Gran" oraz oczywiście piosenek z repertuaru Gran.
Tego dnia na scenie zaprezentował się także Sebastian Rzeszowski z Ostrowca Świętokrzyskiego w wyróżnionym monodramie "Trzeba wyjść" na podstawie tekstu Witolda Gombrowicza. Wojciech Jaworski z sopockiego teatru Stajnia Pegaza swoim spektaklem "Ścianananaświat" według Serge'a Kribusa wspiął się na trzecie miejsce festiwalowego podium. Ostatnim konkursowym wystąpieniem był "Uśmiech Dostojewskiego", inspirowany prozą Vladimira Nabokova "Lolita", w wykonaniu Grzegorza Szlangi z Chojnic.
Robert S. Sławiński Fot. Arkadiusz Sikorski
27-10-2012
/ sprawozdania z tego miesiąca
|