Logowanie
|
|
Relacje |
|
Urodziny Mistrza "URODZINY MISTRZA" - spotkanie z poetą IRENEUSZEM K. SZMIDTEM Gorzów, Grodzki Dom Kultury, 16 września 2014
Tak się złożyło, że zaplanowane wcześniej spotkanie z p. Ireneuszem zbiegło się z Jego urodzinami. Bo właśnie 16 września wszedł w bardziej słuszny wiek... Gośćmi (na scenie) byli: Paulina Waszkiewicz, od dwóch lat gorzowianka, bo tu chodzi do Liceum, a pochodzi ze Stargardu Szczec. Od roku przychodzi na warsztaty do GDK-u. W "Portfelu Poetów Okrągłego Stołu" zadebiutowała tomikiem pt. "Poza horyzontem". Zagrała na flecie dwa utwory: "Libertango" A. Piazzollego i "Morceau de concours" G. Fauré. I Zygmunt Marek Piechocki. Gorzowianin. Meloman. Laureat "Motyla". Autor i wydawca kilku tomików poetyckich. Propagator muzyki poważnej, szczególnie Chopina, też jest związany z Klubem, choć ostatnio bardziej sporadycznie. W "Portfelu Poetów Okrągłego Stołu" znalazł się jego kolejny tomik pt. "Pojednanie". Zagrał Mistrzowi kilka różnych utworów, pięknie też wspomagał czytającego swoje wiersze Mistrza, grając cichutko i nieco głośniej. To wszystko tworzyło bardzo romantyczny klimat.
Ireneusz K. Szmidt - poeta, dziennikarz, krytyk teatralny, wydawca. Od 1992 roku związany z Gorzowem. Członek ZLP od 1965. Przez kilka kadencji był sekretarzem i prezesem szczecińskiego Oddziału ZLP oraz członkiem Zarządu Głównego. W 2004 r. z jego inspiracji powstał w Gorzowie Oddział ZLP, któremu prezesuje już trzecią kadencję. Jest nadal członkiem Zarządu Głównego ZLP. Od 2003 r. jest redaktorem naczelnym czasopisma literackiego "Pegaz Lubuski". Wydał kilka tomów swoich wierszy. W 1961 r. - tomik "Kreska na twarzy", w 1964 - "Człowiek, ziemia i morze", w 1966 - "List z zimy". I po dość długiej przerwie, w 1999 r. - "Spoza milczenia", w 2005 - "Ludzkie pojęcie", w 2009 - "Grzeszne rzemiosło" i w "Portfelu Poetów Okrągłego Stołu" kolejny tomik, "Krótki poemat o miłości własnej". Wydał też, w 1989 r., ilustrowaną książeczkę "Tata ma fiata". Za tom wierszy "Ludzkie pojęcie" w 2005 r. otrzymał Lubuski Wawrzyn Literacki dla najlepiej wydanej książki w województwie lubuskim. W 2013 r. wydał swoją pierwszą książkę prozatorską "Czerwone korale". Jest stale obecny w życiu literackim regionu i kraju. Autor antologii poetyckich członków Klubu Literackiego GDK. Tu też od 12 lat prowadzi warsztaty literackie. Z okazji jubileuszu 50-lecia pracy literackiej i 70. urodzin w 2005 r. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 za zasługi dla kultury otrzymał Medal "Gloria Aris". A w 2010 otrzymał gorzowskiego "Motyla".
Spotkanie miało bardzo kameralny i prawie rodzinny nastrój. Przy słodyczach, kawie, herbacie i różowym szampanie, serwowanym przez Jubilata, słuchaliśmy Jego poezji i romantycznej muzyki. Wszystkiemu pomagał klimat pięknej sali fortepianowej Grodzkiego Domu Kultury, bardzo pięknie przygotowanej przez p. Marzenę. Tu zawsze (wiem co mówię) był sprzyjający klimat dla poezji i muzyki. Były życzenia, nawet specjalne. Ferdynand Głodzik zagrał na flecie (prostym), Roman Wojciechowski na fortepianie utwór napisany kiedyś na... skrzypce. A p. Lidia przeczytała wiersz adekwatny do sytuacji urodzinowej twórcy. I na koniec były kwiaty i toast i sto lat! I ja tam byłam i szampana piłam... i pełniłam honory gospodarza... I tak nawiasem. Gdy patrzyłam na ten kolorowy piękny sufit tej sali, to żal mi serce ściskał. Co dalej z tym niszczejących (niestety) zabytkowym wreszcie budynkiem? Kto i kiedy nam to powie?
Ewa Rutkowska Fot. Daniel Adamski
16-09-2014
/ sprawozdania z tego miesiąca
|
|
Komentarze
brak komentarzy
zaloguj się aby móc komentować ten artykuł..
|
|
|
Kalendarz imprez
|