60 lat GTF - wystawa jubileuszowa Otwarcie wystawy pt. "Pejzaż" w ramach jubileuszu Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta, 25 września 2014
Gorzowskie Towarzystwo Fotograficzne powstało z przekształcenia Miejskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego, które zaistniało już w roku 1954. I w bieżącym roku obchodzimy piękny jubileusz 60-lecia istnienia i działalności GTF. Wtedy, przed laty, już po pierwszym roku działalności otwarto w Muzeum wystawę pt. "Piękno Ziemi Lubuskiej". Pokazano na niej piękno różnych zakątków regionu gorzowskiego, ukazując specyfikę krajobrazu. Regionu, który został przyłączony do Polski dopiero w roku 1945 . Było to dużym wydarzeniem w powojennym, jeszcze zniszczonym Gorzowie. Obecna wystawa, jak powiedział podczas otwarcia Prezes GTF p. Marian Łazarski, nawiązuje do ówczesnej wystawy. Dzisiaj pokazujemy też fotografie dokumentujące teraźniejszą rzeczywistość. Wystawa jest także hołdem złożonym wszystkim twórcom.
Na początku uczciliśmy minutą ciszy ostatnią z założycieli GTF, p. Janinę Trojan, która odeszła na "niebieskie połoniny". Pogrzeb w najbliższą sobotę.
I dalej p. Marian Łazarski, powiedział m.in.: "60 lat to dużo, jeśli chodzi o życie człowieka, i 60 lat w fotografii, to też dużo". Na przestrzeni minionych lat swój ślad zostawiło tu ponad 500 artystów fotografików. Na wystawie znajduje się kilkadziesiąt wybranych zdjęć, kilkunastu znanych bardziej i mniej artystów. M.in. p. Janiny Trojan, Piotra Perczyńskiego, Józefa Czerniewicza, Piotra Szarabajki, Lecha Dominika, Waldemara Kućki, Władysławy Nowogórskiej, Mirosławy Granops, Mariana Łazarskiego i wielu, wielu innych. Fotografia pokazuje nam czas, który przemija i zmienia się bezpowrotnie. I to przemijanie trzeba "zatrzymać" na fotografii. GTF czuje się jakby zobowiązany do dalszej rejestracji tego, co jest wokół nas. Aby ta wiedza została dla następnych pokoleń.
Jedną z najważniejszych imprez były Gorzowskie Konfrontacje Fotograficzne i była to także jedna z najważniejszych imprez fotograficznych w kraju. P. Anna Makowska-Cieleń, w imieniu Rady Krajowej Regionalnych Towarzystw Kultury, której jest członkiem, wręczyła na ręce Prezesa GTF, jak powiedziała, "pierwszy dyplom". Drugi dyplom ze słowami Krasickiego "Święta miłości kochanej Ojczyzny, czują cię tylko umysły poczciwe" przeznaczony był dla p. Władysławy Nowogórskiej (nieobecnej na jubileuszu ze względów rodzinnych). Gratulacje w imieniu Prezydenta Miasta i wszystkich urzędników złożyła też Wiceprezydent p. Alina Nowak, życząc nieustającej pasji...
A p. Marian Łazarski wręczył dyplomy i upominki wszystkim tym, którzy pomagali w działalności Towarzystwa. A byli to: p. Wiceprezydent Alina Nowak, p. Lidia Przybyłowicz, p. Bogusław Jędrzejczak, p. Stefan Piosik, p. Iza Patek, p. Sławomir Jach, p. Daniel Adamski, p. Andrzej Cyckowski, p. Ola Czarnecka, p. Eugeniusz Gajewski (za Galerię w tramwaju), p. Magda Janas, p. Henryk Jarmułowicz, p. Jacek Kostanecki, p. Tadeusz Kowalczyk, p. Andrzej Ligęza, p. Leszek Szyszłowski, p. Barbara Schroeder, p. Ryszard Wojciechowski (za pracę w Galerii GTF), p. Andrzej Janczewski, p. Łukasz Wojtecki, p. Bartosz Zakrzewski. I dyplom otrzymał także p. Prezes Marian Łazarski.
A wystawa to także cztery gabloty, w których znajdują się katalogi, foldery, afisze, plakaty, różne inne wydawnictwa - np. "Fotografia prasowa, jako sztuka faktu", opracowanie wydane na XVII Konfrontacje Fotograficzne. Jest też piękny plakat wydany na XV Konfrontacje. Są dyplomy z okazji ważnych przedsięwzięć i jubileuszów, np. z okazji 30-lecia działalności GTF. Dyplomy od Ministra Kultury, legitymacja świadcząca o przyznaniu Odznaki Honorowej za zasługi dla województwa gorzowskiego i wiele innych dokumentów mówiących o znaczącej działalności GTF.
Potem było spotkanie towarzyskie przy kawie, herbacie, winie i ciasteczkach... i trwały długie rozmowy w podgrupach...
Ewa Rutkowska Fot. Daniel Adamski
25-09-2014
/ sprawozdania z tego miesiąca
|