Logowanie
|
|
Relacje |
|
Polsko-niemiecka wspólnota odpowiedzialności Spotkanie z cyklu Z kart historii... Gorzów, Miejskie Centrum Kultury / Klub Jedynka 28 stycznia 2015
Jak powiedziała, witając wszystkich zebranych, szefowa Klubu Jedynka p. Władysława Staryszak, jest to spotkanie organizowane raz w miesiącu. A zawsze w styczniu uczestniczy w nim p. prof. Paweł Leszczyński. Dzisiejszy wykład nosił tytuł "Polsko-niemiecka wspólnota odpowiedzialności". Realizowany jest w cyklu Z kart historii... Ale póki co, wieczór rozpoczął zespół Wrzosy, pod kierunkiem p. Anny Kamczyc i zaśpiewał dwa utwory, w tym jeden o Gorzowie, z tekstem obecnej na spotkaniu p. Sylwii Beech, dyr. MCK. Potem inny zespół, Echo Kresów, pod kierunkiem p. Hanny Bednarczyk zaśpiewał dwa utwory ulubione przez p. profesora. Były to: Piosenka o pięknym, kochanym Gorzowie i Walczyk, też o Gorzowie.
A p. Paweł Leszczyński rozpoczął od podziękowania za zaproszenie i omówił różne aspekty wspólnej polsko-niemieckiej odpowiedzialności. Ale na początek poprosił o uczczenie minutą ciszy wszystkich poległych w niemieckich obozach koncentracyjnych. I dalej mówił: Rok 2015 jest rokiem znaczących jubileuszy, np. rocznica zakończenia II wojny światowej. Wspomniał o ubiegłorocznym spotkaniu Prezydenta RP w Bundestagu, o "Polsko-niemieckiej wspólnocie interesów", terminie sformułowanym przez ówczesnego Ministra Spraw Zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego sprzed kilkunastu lat, a dotyczącym m. in. dążenia Polski do wejścia do Unii Europejskiej.
Wspomniał polsko-niemiecki traktat o współpracy z 1991 roku. Powiedział też, że Gorzów to jeden z najsilniejszych ośrodków dyplomacji społecznej i o naszych dobrych kontaktach polsko-niemieckich. W tym o działaniach do ciągłego zgłębiania tych kontaktów przez Klub Jedynka. Dyplomacja społeczna, to mosty budowane między ludźmi, między różnymi stowarzyszeniami. W Gorzowie działają prężnie stowarzyszenia kresowe i stowarzyszenie dawnych mieszkańców Gorzowa, landsberczyków. Istnieje dobra współpraca polsko-niemieckiej młodzieży. Podejmowane są różne programy, na różnych płaszczyznach (kultura, sport, edukacja).
Polepszanie stosunków polsko-niemieckich odnotowujemy po roku 1955 (układ zgorzelecki). Nieco później zmieniały się kontakty z dawnym RFN. I to rozpoczynało budowę mostów do porozumień, zmieniała się świadomość Niemców dotycząca wojny i winnego. Wspomniał kilka nazwisk zasłużonych dla tego porozumienia m. in. Willi Brandt. Wspomniał też o kontaktach po zjednoczeniu Niemiec. I powiedział, że obecnie trwają prace nad wspólnym podręcznikiem historii. Mówił też o obecnych dobrych stosunkach z kanclerz Angelą Merkel i prezydentem Niemiec Joahimem Gauckiem. Polecił książkę - autobiografię Joahima Gaucka. A zakończył swoje interesujące wystąpienie stwierdzeniem, że ponosimy wspólną odpowiedzialność za Europę, szczególnie w dobie terroryzmu, ale także za to, co dzieje się na wschodzie Europy.
Na koniec tego wieczoru najpierw chór Wrzosy zaśpiewał piosenkę z muzyką i tekstem Jurka Dudy z takimi mniej więcej słowami: "na śniegowym obrusie, przy słonecznej poświacie, szopka się pokazała w całym majestacie...". Następnie zespół Echo Kresów zaśpiewał "Kołysankę" ze słowami Józefy Pawłowskiej i muzyką Zygmunta Jankowskiego. Spotkanie zakończyła p. Władzia Staryszak zapraszając do ewentualnej dyskusji i poinformowała o istniejącej książce Teresy Rzewskiej pt. "Berlin, maj 1945", w której autorka wspomina o Landsbergu. W dyskusji wspominano różne powojenne dzieje i o tym, że takiej wiedzy jest ciągle mało...
Ewa Rutkowska
28-01-2015
/ sprawozdania z tego miesiąca
|
|
Komentarze
brak komentarzy
zaloguj się aby móc komentować ten artykuł..
|
|
|
Kalendarz imprez
|