Logowanie
|
|
Relacje |
|
Lubuski Dziecięcy Festiwal Piosenki Lubuski Dziecięcy Festiwal Piosenki w ramach Pro Arte - eliminacje miejskie Gorzów, Miejskie Centrum Kultury, 4 marca 2015 r.
Pamiętam nieco, choć było to dość dawno..., że taki festiwal piosenki dziecięcej był zawsze świętem. Organizatorzy i wykonawcy przejęci, w odświętnych strojach... Scena specjalnie przygotowana... A teraz jakoś wszystko powszednieje, organizowane jakby było trzeba... bo to jest w planie... W środę, 4 marca odbyły się eliminacje miejskie Lubuskiego Dziecięcego Festiwalu Piosenki w dwóch kategoriach wiekowych, które oceniało jury w składzie: p. Magdalena Bańkowska-Moskwa, p. Maciej Sławny, reprezentujący Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze, i p. Sergiej Sokołow, który jednocześnie był akustykiem. Koncert prowadził p. Konrad Stala. Wystąpiło 14 wykonawców: 9 w I kategorii wiekowej i 5 w drugiej kategorii. A wiek uczestników - od lat 6 do lat 12 (szkoła podstawowa).
Jako pierwsza wystąpiła Sonia Alimasi i zaśpiewała piosenkę pt. "Okulary mam na nosie", w okularach... i śpiewała: "Złote słonko i ze słonkiem tym przyjaźnimy się, okulary, nos i ja...". Jako druga wystąpiła maleńka Amelia Rzetelna z piosenką "Koci świat". Sama była ucharakteryzowana za kotka i jednego tuliła do siebie, a drugi spał u jej stóp. Piosenka była bardzo dziecięca, pasująca do wykonawczyni: "...listki na drzewie i piórka, to koci świat... Wdrapie się kot na każdy płot, na każdy wejdzie dach. Bo nawet ten najmłodszy kot nie wie, co to jest strach...". I kolejna wykonawczyni, Lena Juszkiewicz z dwoma warkoczykami i w kapelusiku w kropki. Zaśpiewała piosenkę "W wesołym miasteczku". Czwartą wykonawczynią była Liwia Stołecka w piosence pt. "Przyjaciel deszczową porą". Kilka wersów brzmiało mniej więcej tak: "Może zrobimy właśnie coś głupiego. Może zgubimy własny cień w zieleni. Może pójdziemy szybko spać zmęczeni, a może nie...".
Piąty wykonawca, to jedyny chłopiec w tym festiwalu - Maciej Kin z piosenką "Świat rozdźwięków": "Kiedy wrócę dziś ze szkoły, w pokoju zrzucę troski. W słowach namaluję siebie... z kilku dźwięków, sam wyczaruję to co chcesz...". I także jedyny duet: Paulina Kałucka i Karolina Kwaśny z piosenką "Małe jest piękne", w której się oburzają na swoje dzieciństwo: "Już mnie to dzieciństwo wkurza, kiedy wreszcie będę duża? Małe jest piękne, ale czasem może dać wam w kość...". Jako siódma wystąpiła Julia Wiśniewska i zaśpiewała "straszną" piosenkę "Strach ma wielkie oczy": "Coś wieczorem w okno stuka. Stuku puku słyszę wszędzie, co to będzie, co to będzie. Wyobraźnia figle płata...". A Urszula Piątek zaśpiewała kiedyś bardzo znaną piosenkę "Najpiękniejsza w klasie bez dwóch zdań". Tę grupę wiekową kończyła smutna piosenka "Laleczka z saskiej porcelany" w wykonaniu Doroty Mikołajewskiej.
Drugą grupę wiekową rozpoczęła Natalia Grabowska z piosenką "Ten jeden pocałunek", przygrywając sobie na skrzypcach. Może trochę miejscami "przykrywała" ją muzyka z półplaybacku. Kolejną wykonawczynią była Agata Ryglowska z bardzo optymistyczną piosenką pt. "Różowa piosenka". Miała z sobą parasolkę w kropki i na nogach kolorowe kalosze. I śpiewała: "Można smucić się na przykład, że wiatr potargał nam włosy. Nad dachami dziś różowe płyną chmury..., pełno ich na całym niebie. Z takich chmur jak wiesz, różowy pada deszcz...". Trzecia w tej grupie wiekowej wystąpiła Aleksandra Rubaszewska i zaśpiewała piosenkę pt. "Niepewność siebie": "Pilnuj tych kroków, co znikają za progiem...". A Hanna Radziwanowska zaśpiewała dość trudną piosenkę z tekstem: "Pechowi na złość, los dobrze życzy nam...". Piosenka nosi tytuł "Mruczy winyl". Festiwal tanecznym krokiem kończyła Magdalena Babacz z piosenką "Czas porzucić strach". I może trzeba "zamknąć oczy i śnić, czas porzucić strach...".
Po krótkiej przerwie jury ogłosiło werdykt: Tytuł laureata otrzymali: Julia Wiśniewska (I kategoria wiekowa) Maciej Kin (I kategoria wiekowa) Agata Ryglowska (II kategoria wiekowa) Wszyscy reprezentują Społeczną Szkołę Podstawową Stowarzyszenia Edukacyjnego w Gorzowie. A nauczycielką, która przygotowała wykonawców jest p. Ewa Gajewska-Kiepura. Wyróżniono: Amelię Rzetelną i Dorotę Mikołajewską (I kategoria wiekowa) oraz Natalię Grabowską (II kategoria wiekowa).
Mnie bardzo podobał się dobór repertuaru, choć nie zawsze wykonawcy sobie z nim dobrze radzili. Taka też była uwaga jurora, reprezentanta RCAK-u. Była nas tam "garść" widzów. Wykonawcy, kilkoro rodziców z aparatami, niewielu nauczycieli...
Finał odbędzie się 9 maja w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury.
Ewa Rutkowska Fot. Daniel Adamski
4-03-2015
/ sprawozdania z tego miesiąca
|
|
Komentarze
brak komentarzy
zaloguj się aby móc komentować ten artykuł..
|
|
|
Kalendarz imprez
|