Wielcy Gorzowiacy Już nie tacy „mali” są członkowie gorzowskiego Zespołu Tańca Ludowego. „Mali Gorzowiacy”, bo o nich mowa, w minioną sobotę hucznie świętowali 25-lecie swojej pracy twórczej. Z tej okazji odbyły się dwa galowe koncerty w Teatrze Osterwy. Były kwiaty, podziękowania i moc życzeń na przyszłość.
Mali Gorzowiacy wytańczyli już srebrny jubileusz. Podczas rocznicowego koncertu dziękowano koszami kwiatów i słowami zachwytu. Nie jesteście już Mali Gorzowiacy, jesteście Wielcy Gorzowiacy - mówił składając życzenia jeden z zaproszonych gości. A tych było wielu. Na zaproszenie Zespołu przyjechała do Gorzowa m.in. Bitten Schneidereit z mężem, czyli małżeństwo z Danii, które zwykle opiekuje się „Małymi Gorzowiakami”, kiedy są oni w Skandynawii. Nie zabrakło też przedstawicieli magistratu i Prezydenta Miasta. Podczas głównej uroczystości trzynastu członków Zespołu z rąk Krzysztofa i Marii Szpulików - kierowników Zespołu - otrzymało odznaczenia za ponad dziesięcioletni staż artystyczny. Zanim jednak spotkały ich te zaszczyty, cały Zespół uraczył widzów bogatym programem tanecznym. „Mali Gorzowiacy” zaczęli koncert „Krakowiakiem”. Później na scenie można było oglądać „Tańce Górnego Śląska”, rzeszowskie, narodowy taniec - oberka i wiele wiele innych. Popisy te podsumował wielki finał, w którym zaprezentowały się wszystkie grupy. W tym momencie scena Osterwy liczyła...187 tancerzy. Jakim cudem zmieściło się ich aż tylu? To kwestia nauczenia, wprawy i dobrej organizacji - mówi jedna z tancerek.
Kartka z kalendarza Zespół Tańca Ludowego "Mali Gorzowiacy" działa od 1981 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Gorzowie Wlkp. Członkami Zespołu są uczniowie gorzowskich szkół. "Mali Gorzowiacy" liczą obecnie około 180 członków! Kierownictwo Zespołu, budując program artystyczny, stara się dostosować go do potrzeb, wieku i możliwości wykonawczych członków. Prowadzący dążą do „zaaplikowania” dzieciom i młodzieży tanecznego bakcyla. Jak tłumaczą, chcą też wzbogacić ich wiedzę o kulturze ludowej kraju. Wykonawcy tańczą i śpiewają według starych zasad sztuki ludowej, np. stosuje się "przodkowanie". Przedstawiając folklor danego regionu, Zespół stara się oddać jego charakterystyczne cechy. Prezentowane przez "Małych Gorzowiaków" stroje regionalne są zwykle odświętnym ubiorem chłopskim, strojnym i zdobnym, który różni się znacznie od prostego, codziennego ubioru przeznaczonego do pracy. Zespół, prócz tradycyjnych instrumentów, do swoich programów wykorzystuje wiele specyficznych przedmiotów ludowych, np. diabelskie skrzypce, burczybas - region kaszubski, bębenek lubelski czy sierszenki. "Mali Gorzowiacy" każdego roku tańczą, grają i śpiewają w kraju i za granicą. Uczestniczą w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, konkursach, przeglądach, zdobywając wiele nagród i wyróżnień.
Obrączka z Wenezueli „Mali Gorzowiacy” koncertowali w najodleglejszych zakątkach świata. Byli w Egipcie, w Chinach, Rosji, Portugalii, we Francji, na Węgrzech, we Włoszech, kilkakrotnie w Turcji, a nawet w Wenezueli! Kiedy Zespół gościł na festiwalu w tym ostatnim kraju, jedna z tancerek była tak zauroczona jego kulturą, że nie wyobrażała sobie wyjazdu stamtąd bez jego cząstki. Wszystko za sprawą Wenezuelczyka, który na tyle zawrócił jej w głowie, że po pewnym czasie wzięli ślub.
(tekst: Łukasz Chwiłka)
10-04-2006
/ sprawozdania z tego miesiąca
|