XXXIV Konfrontacje Fotograficzne Już od prawie czterdziestu lat Gorzowskie Towarzystwo Fotograficzne i Związek Polskich Artystów Fotografików organizują wystawę z okazji Konfrontacji Fotograficznych, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród polskich fotografów. Wernisaż odbył się 2 maja 2008 r. w Miejskim Ośrodku Sztuki.
Tegoroczne Konfrontacje rozpoczęły się złożeniem kwiatów na grobach fotografów: Waldemara Kućki, Jerzego Szalbierza i Józefa Czerniewicza, oraz kameralnym otwarciem wystawy "Intymność" w Małej Galerii GTF. Ekspozycja zawiera autorskie prace fotografów z Pracowni Dokumentu Fotograficznego poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, którzy w oryginalny sposób poruszają nurtujące ich tematy i problemy. Przykładem jest osobliwy cykl "Znaki Ciała" Agnieszki Kuli, zawierający siedem zdjęć wycinków ciała z bliznami. Opatrzone komentarzem, nakłaniają do refleksji i tworzą "intymną" atmosferę, w którą wpasowuje się kolejno każdy z artystów: Anna Kędziora, Żaklina Piechanowska, Krzysztof Myśko, Paweł Piekarski i Piotr Żyliński.
Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się w Miejskim Ośrodku Sztuki. Głównym prowadzącym był Marian Łazarski - prezes Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Opisał on tegoroczne Konfrontacje, na które z 446 nadesłanych zdjęć wybrano 132 pogrupowanych w 37 zestawów. Po wstępie Naczelnik Wydziału Kultury - Lidia Przybyłowicz - wręczyła Nagrodę Artystyczną im. Waldemara Kućki ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gorzowa. Otrzymał ją fotografik Zdzisław Pacholski.
Następnie odbyło się wręczenie nagród laureatom Konfrontacji. I nagrodę otrzymał Paweł Sokołowski z Wałbrzycha, za zestaw czterech zdjęć: "Ludzie czarnego złota", II nagrodę -- Karolina Bukowska z Poznania, za cztery zdjęcia z cyklu "Temperamenty", III nagrodę - - Mirosław Polański z Gorzowa, za cztery zdjęcia "Jestem chwilą". Ponadto przyznano wyróżnienie Michałowi Piotrowskiemu z Poznania, za zestaw trzech zdjęć o nazwie "Osobliwości". Po rozdaniu nagród wręczono jeszcze Honorowy Dyplom Rady Artystycznej ZPAF Jackowi Lalakowi z Wrocławia, za cztery zdjęcia pt. "Naświetlenia".
Po części oficjalnej, w sali audiowizualnej odbyło się sympozjum Piotra Chojnackiego. Przybliżył on wystawy towarzyszące (m.in. ekspozycję "Intymność") i umożliwił wypowiedzenie się na ich temat samym autorom zdjęć. W dalszej części zostały przedstawione dwa referaty: pierwszy - Wojciecha Sternaka, na temat prac pt. "Światowidy", drugi - Dariusza Lecha, na temat jego zbioróch fotograficznych dotyczących głównie Warmii i Mazur. Na zakończenie wyświetlono fotograficzno- -dźwiękową prezentację Żakliny Piechanowskiej, która odnosiła się do osamotnienia człowieka.
Tegoroczne Konfrontacje Fotograficzne, podobnie jak poprzednie, cechują się dowolnością tematyki i techniki. Nawet małpa może robić zdjęcia - powiedział Marian Łazarski, dlatego liczy się głównie efekt i walor danej pracy, a nie technika czy narzędzia, za pomocą których je uzyskano. Konfrontacje funkcjonują już od dłuższego czasu jako gorzowska wizytówka na ogólnopolskiej arenie artystycznej, i cieszą się dobrą sławą, nie tylko w kraju. Warto zapoznać się z wystawą, gdzie artyści z całej Polski prezentują swoją wrażliwość humanistyczną i różnorodne wykorzystywanie technik fotograficznych.
(tekst: Karolina Oleksa)
7-05-2008
/ sprawozdania z tego miesiąca
|