Pamięci Luciano Pavarottiego 3 sierpnia 2008 roku na Scenie Letniej Teatru im. J. Osterwy odbył się koncert pamięci Luciano Pavarottiego będący zwieńczeniem IV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Serenada nad Wartą".
Luciano Pavarotti, powszechnie uznawany za największego śpiewaka operowego na świecie, zmarł po ciężkiej chorobie 6 września ubiegłego roku. Tenor debiutował debiutował jako Rudolf w operze "Cyganeria" Pucciniego. Dwa lata później występował już na najsłynniejszych scenach operowych świata (Covent Garden, La Scala, Metropolitan Opera). Pavarotti specjalizował się w repertuarze bel canto, szczególnie w operach Belliniego, Donizettiego, Rossiniego i Verdiego. Dysponował mocnym głosem, o rozległej skali, sięgającej do c2. Z Placido Domingo i Jose Carrerasem zapoczątkował słynne koncerty "Trzech tenorów". W ciągu swojej kariery sprzedał ponad 100 milionów płyt.
Niedzielny koncert rozpoczęła aria z opery Rigoletto G. Verdiego - La donna e mobile. W dalszej jego części usłyszeć mogliśmy najpiękniejsze arie operowe, a także inne popularne utwory wokalne, nie wyłączając akcentów polskich, jak np. Pamietam ciche, jasne dni - M. Karłowicza.
Artyści, którym zawdzięczamy wokalną ucztę, to muzycy światowej klasy. Operową Serenadę zaszczycili Peter Czajkowski (Niemcy) - tenor , Andrzej Kalinin (Rosja) - tenor, Hartmut Kühn (Niemcy) - tenor, Ina Mirczewa (Bułgaria) - fortepian i Lubuska Symfonietta.
Myślę, że kończący się już IV Festiwal "Serenada nad Wartą" pokazał, że gorzowianie potrafią docenić dobrą sztukę w doskonałym wykonaniu. Artyści, których gościliśmy przez ostatnie pięć dni pozwolili nam obcować z żywą muzyką, której na co dzień możemy słuchać jedynie z nagrań. Z niecierpliwością oczekiwać będziemy kolejnego, V Festiwalu, mając nadzieję, że tak doskonałych inicjatyw będzie w naszym mieście coraz więcej.
Tekst: Agnieszka Winiecka
.........................
Andrzej Kalinin pochodzący z Rosji studia w klasach śpiewu solowego i kameralistyki ukończył w Konserwatorium im. Rimskiego-Korsakowa w St. Petersburgu. Już w czasie studiów miał okazję zaśpiewać wiele poważnych ról operowych. Debiutował jako Alfred w Traviacie Giuseppe Verdiego wyreżyserowanej przez Adama Hanuszkiewicza. Zdobywca wielu nagród, uczestnik festiwali, koncertuje w całej Europie, między innymi w Holandii, Szwajcarii, Francji, Belgii, Niemczech. W jego dorobku artystycznym znajduje się 30 wiodących partii operowych i operetkowych, a także dzieł o charakterze oratoryjno- -kantatowym.
Peter Tschaukowski, tenor urodzony w Warszawie a mieszkający w Berlinie był solistą wielu teatrów operowych w Niemczech oraz Teatru Wielkiego w Warszawie. Występował z wieloma orkiestrami na całym świecie. Zapraszany na liczne festiwale, zdobywca nagród na międzynarodowych konkursach. Śpiewał jako partner z Placido Domingo, Lucią Aliberti, Juan Pons i Brendą Roberts.
Harmut Kuhn, tenor ukończył Berlińską Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie śpiewu solowego. Studiował ze znakomitymi mistrzami jak Elisabeth Schwarzkopf, Franzisco Araiza, Scott Weir. Laureat konkursu wokalnego w Monachium występuje na licznych koncertach i festiwalach.
Ina Mirtcheva, pianistka, studia magisterskie ukończyła mna Uniwersytecie Georga Masona i Konserwatorium przy Uniwersytecie Cincinnati. Występowała z koncertami jako solistka i kameralistka w prestiżowych salach koncertowych Stanów Zjednoczonych i Europy. Otrzymała wiele nagród, prowadzi aktywną karierę koncertową.
Lubuska Symfonietta w składzie: Mariusz Monczak - skrzypce, Elisabeth Adams - skrzypce, Nadia Monczak - skrzypce, Marie-Christine Dufour - altówka, Tomasz Szczęsny - - wiolonczela, Krzysztof Orszulik - kontrabas, Ina Mirczewa - fortepian.
4-08-2008
/ sprawozdania z tego miesiąca
|