Sztuka intuicji, sztuka rozumu Wielkim atutem artysty jest wszechstronność. To ona pozwala na oryginalną realizację idei i jak najlepsze dotarcie do odbiorców. Przekonać się o tym można dzięki Annie Kuterze, artystce która sama siebie nazywa "multimedialistką", gdyż posługuje się wieloma środkami wyrazu. Jej twórczość można było poznać na wernisażu osobliwej wystawy "Od domu do domu", który odbył się 23 sierpnia 2008 r. w Galerii Sztuki Najnowszej.
Anna Kutera urodziła się 16 czerwca 1952 roku w Zgorzelcu. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, która obecnie występuje pod nazwą Akademii Sztuk Pięknych.
Artystyczną karierę rozpoczęła w połowie lat 70., kiedy to w Polsce dominował konceptualizm. Pierwszy etap twórczości nazwała "Morfologia Nowej Rzeczywistości" i już wtedy korzystała z fotografii i innych mediów. Fascynował ją także fenomen dziecka. Do końca lat 80. tworzyła według idei "Sztuka jest reakcją na życie", której owocem jest między innymi "Psia afera", instalacja, w której artystka przetworzyła dane jej zdjęcia psów. Od lat 90. zajmuje się relacjowaniem sytuacji i dokumentami, także dokumentami artystycznymi.
Podczas wernisażu o twórczości Anny Kutery opowiadał Andrzej Saj - krytyk i redaktor naczelny magazynu "Format". Zaznaczył, że artystka wychodząc od rozumienia kontekstualnego reaguje na to, co się dzieje wokół niej. Zawiera w swoich pracach dużo odniesień do różnych sytuacji, a także szereg głębokich przemyśleń. Tworzy sztukę przy użyciu intuicji, ale też rozumu.
Gorzowska wystawa "Od domu do domu" jest tego dowodem. Jej główną ekspozycją jest cykl "Dom Owadów", który składa się z 3 części. Pierwsza to "Epitafium", gdzie artystka przy użyciu czerni i bieli przedstawia martwe owady. W drugiej części - "Ożywianie" - - próbuje dodać im świeżości, życia poprzez wprowadzenie ich do barwnego ogrodu i zastosowanie lekkiej muzyki oraz migotliwego, kolorowego światła. Ostatnim elementem cyklu jest zbiór prac pod wspólnym tytułem "Motylem być", których autorami są dzieci, uczestniczące w pięciodniowych warsztatach artystycznych, prowadzonych między innymi przez Annę Kuterę. Każde dziecko mogło na nich namalować motyla, a także poznać jego zwyczaje. Prace te następnie zostały sfotografowane wraz ze swoimi autorami, powiększone do formatu 40x60 cm i dołączone do wystawy "Od domu do domu".
Obok "Domu owadów" w ekspozycji zobaczyć można też "Domy Bezdomnych", cykl pokazujący miejsca egzystowania wrocławskich bezdomnych. Przejmuje on odbiorców prawdziwą niedolą ludzką oraz nakłania do docenienia wartości, jakie niesie ze sobą dom. Bo dla Anny Kutery dom nie jest tylko bezpiecznym budynkiem, stanowi głównie symbol wspólnoty rodzinnej, intymności i ciepła. Dlatego też od 1990 roku Anna Kutera tworzy projekt "Moje Domy", który zawiera wszystkie cykle prezentujące domy - ważne dla niej miejsca, które spotkała w swoim życiu i w swojej wyobraźni. Wykorzystuje do tego różne techniki artystyczne, m.in. fotografię, malarstwo, instalację czy rzeźbę.
Podczas wernisażu poznać można było wszechstronność artystki dzięki prezentowanym dwóm filmom, zrealizowanym przez wrocławską telewizję: "Koloseum" i "Mój Dom Leśny". Pierwszy pokazywał instalację w formie labiryntu, stworzonego w studiu telewizyjnym, który nabierał sensu dzięki odbiorcom. Drugi natomiast to istny hołd naturze, ukazuje szacunek i miłość artystki do lasu oraz jej oryginalne dzieło - instalację z zeschłych gałęzi w kształcie trójkątnego drzewa, której celem jest ukazywanie powiązań między lasem a domem. Niestety, natura nie była łaskawa dla "Domu Leśnego", po jakimś czasie powódź doszczętnie go zniszczyła. Mimo tego Anna Kutera pozostała wierna swoim wizjom. Zawsze blisko ludzi i blisko natury, podtrzymuje różne wartości oraz stara się pokazać, że w życiu jest miejsce na refleksję i na marzenia.
(tekst: Karolina Oleksa)
29-08-2008
/ sprawozdania z tego miesiąca
|