Wybaczać, ale pamiętać 21 listopada 2008 r. w Klubie Kultury „Pogodna Jesień” Grodzkiego Domu Kultury odbyła się prelekcja Józefa Pieluszczaka oraz ekspozycja fotodokumentacji z uroczystości w Korfantowie z okazji 12. rocznicy poświęcenia pomnika ofiar pomordowanych przez UPA na Kresach Wschodnich.
Józef Pieluszczak, przedstawiciel Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, rozpoczął prelekcję stwierdzeniem, że wspominanie ofiar UPA na Kresach Wschodnich jest tematem „bardzo drażliwym i niemodnym”. Trudno się temu dziwić, tym bardziej, że wiele osób nie wie, że masowe ludobójstwa w takich miejscowościach jak Ihrowica, Kołodno, Kurniki czy Nutryba, miały w ogóle miejsce.
Pieluszczak opowiedział o swoim wyjeździe do Korfantowa, w którym odbyły się uroczystości 12. rocznicy poświęcenia pomnika ofiar pomordowanych na Kresach Wschodnich. Zaznaczył, że możliwym jest, że w samym tylko Wołyniu zamordowano ok. 150 tys. osób, co kłóciłoby się z danymi zamieszczanymi w powszechnych publikacjach. Za przykład zobrazowania tragedii mordów na Kresach Wschodnich, prelegent wybrał fragment dramatycznej powieści „Nienawiść” Stanisława Srokowskiego.
W dalszej części spotkania poruszył temat oddziaływania tych zdarzeń na stosunki polsko--ukraińskie. Mówił o pamięci oraz o uwadze, z jaką trzeba przekazywać informacje na tego typu tematy młodszym pokoleniom. Zauważył, że zbrodnie należy wybaczać, ale jednocześnie pamiętać.
Oprócz prelekcji Pieluszczaka, zgromadzeni mieli okazję obejrzeć fotodokumentację z uroczystości w Korfantowie, a także wziąć udział w późniejszej dyskusji.
(tekst: Marcin Kluczykowski)
24-11-2008
/ sprawozdania z tego miesiąca
|