O dziejach kartografii Nowej Marchii 16 grudnia 2008 r. w gorzowskiej Książnicy odbyła się promocja książki Radosława Skryckiego pt. „Dzieje kartografii Nowej Marchii do końca XVIII w.”
Nowa Marchia, zwana również Wschodnią Brandenburgią, utworzona została w połowie XIII w. na skutek wchłonięcia Ziemi Lubuskiej przez Brandenburgię. Przez wieki zmieniała swoją objętość i przynależność, aż do czasu zakończenia II wojny światowej, kiedy to finalnie została przyłączona do Polski. Aktualnie jej większość ziem, w tym sam Gorzów i pobliskie gminy, wchodzą w skład województwa lubuskiego.
„Dzieje kartografii Nowej Marchii do końca XVIII w.” są wynikiem zainteresowań Skryckiego, który właśnie temu tematowi postanowił poświecić swoją pracę doktorską. Po jej obronie, a także poradach kilku recenzentów, ukształtował się gotowy utwór literacki, który od niedawna możemy kupić w księgarniach na terenie całego kraju. Książka skupia się przede wszystkim na okresie od XV/XVI w. do 1800 r.
Spotkanie z autorem odbyło się we wtorkowy wieczór w gorzowskiej Książnicy. Skrycki nie chciał mówić o samej treści swego dzieła, ale o procesie, który doprowadził do jego wydania. W ten właśnie sposób opowiedział o swej pracy w antykwariacie, do którego przynoszono wiele starych map, w tym te przedstawiające Nową Marchię. Zainteresowany tym obszarem, z czasem zaczął poszukiwać więcej informacji. Zauważył „dziurę w historii, którą trzeba było wypełnić”. Efektem tego była praca doktorska.
W dalszej części spotkania Skrycki opowiadał również o stronie graficznej książki, o osobach, które przyczyniły się do jej wydania, a także o swych planach na przyszłość, w tym o rozprawie habilitacyjnej. Po wypowiedzi autora przybyli gorzowianie mogli wziąć udział w dyskusji.
Tekst: Marcin Kluczykowski
23-12-2008
/ sprawozdania z tego miesiąca
|