Złamane obrazy w BWA W piątek, 9 stycznia 2009 r., w Galerii BWA Miejskiego Ośrodka Sztuki odbył się wernisaż wystawy Andrzeja Macieja Łubowskiego pt. „Malarstwo i przestrzeń”.
Andrzej Maciej Łubowski ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, w latach 1993- -2006 wykładał w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej „Schola Posnaniensis” w Poznaniu, a obecnie jest profesorem oraz dziekanem Wydziału Artystycznego Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych również w Poznaniu – jego rodzinnym mieście.
Otwarcie ekspozycji ogłosił Gustaw Nawrocki, kurator Galerii BWA, podkreślając, że wystawa „Malarstwo i przestrzeń” stanowi mocny akcent rozpoczynający nowy rok ze sztuką. W BWA można oglądać prace Andrzeja Macieja Łubowskiego powstałe w ciągu kilku ostatnich lat. Są to cykle pt. „Panorama”, „Złamane obrazy”, „Obiekty podwójne” i „Dekompozycje”. Artysta zajmuje się tworzeniem obrazów realistycznych opartych na fotografii. Podczas spotkania ujawnił, że interesują go pogranicza w sztuce, dlatego stara się łączyć malarstwo nie tylko z fotografią, ale i... rzeźbą.
W latach 80. Andrzej Maciej Łubowski zaczął tworzyć monumentalne, bo sięgające prawie trzech metrów, wizerunki twarzy. Często zdarzało się, że postaci z obrazów przypominały samego artystę. Autor stosuje głównie odcienie czerwieni, podkreślając tym samym wyobcowanie bohaterów jego dzieł. W pewnym momencie swej pracy twórczej doszedł do wniosku, że ogromne wizerunki twarzy można pociąć na pasy. Od tamtej pory zaczął montować instalacje malarskie. Łubowski znalazł także inny materiał do tworzenia – - portrety umieszczał również na pociętych bloczkach betonowych. Tak powstały „Dekompozycje”.
Kolejny cykl pojawił się zupełnie przypadkowo. Artysta przewoził samochodem jeden ze swych ogromnych wizerunków twarzy, który upadł na ziemię. Przejechało po nim inne auto. Kiedy Łubowski podnosił swoje dzieło, zobaczył, że jest ono złamane w pionie. Wówczas pomyślał, iż jest to dobry pomysł na stworzenie nowego cyklu pt. „Złamane obrazy”.
Prace poznańskiego artysty są o tyle ciekawe, bo można oglądać je z różnych perspektyw. Ponadto poruszają bardzo istotny temat, jakim jest niemożność zadomowienia się w rzeczywistości, która nas otacza. Wystawę pt. „Malarstwo i przestrzeń” można oglądać w Galerii BWA Miejskiego Ośrodka Sztuki do 8 lutego br.
Tekst: Alicja Maszkowska
14-01-2009
/ sprawozdania z tego miesiąca
|