Ryszard Leoszewski gościem Grodzkiego Domu Kultury Recital Ryszarda Leoszewskiego "Pytasz jak żyję…" odbył się w piątkowy wieczór, 21 maja w GDK. Na scenie zaprezentowali się także Marian Mazurek (gitara), którego korzenie wywodzą się z Białorusi, oraz Krzysztof Ciesielski - gorzowski kontrabasista. Gospodarzem wieczoru była Elżbieta Kuczyńska.
Recital rozpoczął się ulubioną piosenką turystyczną Leoszewskiego "Zimowy pociąg", następnie zaprezentowane zostały utwory z albumów zespołu Sklep z ptasimi piórami. I tak posłuchać można było piosenek z płyty "Płynie czas" – "W oczekiwaniu na Twoje przebudzenie" (muzyka do tekstu poety Leszka Aleksandra Moczulskiego), "A może jest zima", "Pomału się urządzę", "Podróż dookoła siebie" (do tekstu małżonki Leoszewskiego – Kornelii Leoszewskiej), a także "Grosik" (do słów Andrzeja Sokołowskiego”). Z albumu "Stempelek" można było usłyszeć utwory: "Zwykły Anioł" (z muzyką do tekstu szczecińskiej artystki Barbary Stenki), oraz te wywołujące u Leoszewskiego największe emocje – do tekstów Osipa Mandelsztama "Życie spadło", "Jak czarny Anioł" i "Prosto z mostu mówić będę".
Jak zdradził Leoszewski podczas recitalu, każda piosenka to inna historia, zawierająca zawsze ładny tekst. Sam wokalista nie jest poetą, lecz aranżuje muzykę do tekstów. Z takiej kompozycji powstają utwory, które artysta "nosi w sobie bardzo długo". Na pytanie, co było w jego życiu pierwsze – teatr czy muzyka, odpowiedział zdecydowanie: "śpiewanie, na podwórku była gitara i robienie latawców, a później był teatr". W szkole średniej, związany z teatrem, komponował i wykonywał muzykę. Pod koniec lat 70. współpracował z teatrem Kana – teatrem legendą, gdzie grał w pierwszym składzie jako aktor.
Życie Leoszewskiego zbiegło się również z projektem "Ulica Mandelsztam", do którego w 1982 r., na prośbę Zygmunta Duczyńskiego napisał muzykę do tekstu Osipa Mandelsztama – rosyjskiego poety i prozaika jednego z głównych przedstawicieli akmeizmu. Z pracą nad stworzeniem muzyki do wierszy Mandelsztama artysta wiąże niesamowite przeżycia emocjonalne. "Ulicy Mandelsztama" można będzie posłuchać w wersji orkiestrowej już 14 października w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.
Ryszard Leoszewski - wokalista i gitarzysta zarazem, założycielem zespołu Sklep z ptasimi piórami (1978 r.). Pośród licznych osiągnięć Leoszewski na swoim koncie ma również stworzenie w 1987 r. dziecięcej grupy artystycznej Arfik, będącej powiązaniem jego pasji muzycznej z pedagogiczną. Artysta napisał też wiele przebojów do popularnego programu telewizyjnego dla dzieci "Budzik". Wstępował ze znanymi artystami i zespołami. Do takich należą Rick Wakeman i Bobby McFerrin, z którymi występ określił jako jednorazową, wyjątkową przygodę. W 1999 r. Leoszewski został wyróżniony przez Ministra Kultury i Sztuki RP odznaką Zasłużony Działacz Kultury, w 2002 r. otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecina, a dwa lata później został uhonorowany tytułem Ambasadora Szczecina.
Piątkowy recital odbył się w ramach cyklu "Z Krainy Łagodności…". Było to ostatnie spotkanie z tego cyklu przed przerwą wakacyjną.
Tekst: Marta Matkowska Fotorelacja: Arkadiusz Sikorski
24-05-2010
/ sprawozdania z tego miesiąca
|