Malownicze pejzaże artysty z Landsberga Jak wyglądały tereny Mazur i Tatr ponad sto lat temu? Te niezwykłe krajobrazy możemy dziś zobaczyć oczami niemieckiego malarza Fritza Dischera, którego 21 prac znalazło się na wystawie w Muzeum Lubuskim. Wernisaż odbył się 2 lipca, ekspozycja będzie czynna przez cały miesiąc. Fritz Discher żył 103 lata. Urodził się w 1880 r. w Landsbergu, ale cztery lata później wraz z rodziną przeprowadził się do Berlina, gdzie ukończył szkoły techniczne. Pracował jako inżynier w fabryce maszyn, a jednocześnie zainteresował się malarstwem i zaczął tworzyć pierwsze rysunki i akwarele. W 1906 r. rozpoczął studia w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Berlinie. Założył własne atelier, gdzie malował portrety na zamówienie. W 1955 r. przeprowadził się do Górnej Bawarii. Zmarł w 1983 r.

Wystawa "Pejzaże mazurskie i tatrzańskie" składa się z 21 obrazów olejnych, w tym 19 krajobrazów i dwa realistyczne autoportrety. Eksponowane prace pochodzą głównie z początkowego okresu twórczego Fritza Dischera, z lat 1908-1910. W tym czasie niemiecki malarz wybrał się w podróż w Tatry, gdzie szkicował górskie widoki. Obrazy artysty w pełni oddają piękno mazurskiej i tatrzańskiej przyrody, a także spokojny klimat uchwyconych miejsc.
Okazją do wystawienia prac Fritza Dischera było podarowanie Muzeum Lubuskiemu ośmiu obrazów przez Matthiasa Lehmanna, który również związany jest z dawnym Landsbergiem. Jego rodzina mieszkała w willi, w którym obecnie znajduje się muzeum. Pozostałe prace Dischera pochodzą ze zbiorów Westpreussisches Landesmuseum w Münster-Wolbeck. To już kolejna wystawa z cyklu "Twórcy landsberskiej kultury", wcześniej zaprezentowano obrazy Ernsta Henselera, pochodzącego z Wieprzyc.
Tekst: Alicja Maszkowska Fotorelacja: Arkadiusz Sikorski
2-07-2010
/ zapowiedzi na ten miesiąc
|