MAGAZYN ZBIORÓW w Miejskim Ośrodku Sztuki "MAGAZYN ZBIORÓW. Część kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku" Otwarcie: 6 września, godz. 18:00
Wystawa czynna do 20 października 2019 r.
Magdalena Abakanowicz, Paweł Althamer, Kuba Bąkowski, Michalina Bigaj, Miłosz Flis, Diana Grabowska, Jerzy Jarnuszkiewicz, Kijewski/Kocur, Katarzyna Kobro, Bartosz Kokosiński, Maciej Kurak & Max Skorwider, Piotr Kurka, Kamil Kuskowski, KwieKulik, Natalia Lach-Lachowicz, Artur Malewski, Państwo Neuhamer, Adam Procki, Marta Pszonak, Zofia Pugetowa, Łukasz Skąpski, Wanda Sokołowska, Martyna Szwinta, Magdalena Więcek-Wnuk
Wystawa - prezentowana wcześniej w Muzeum Narodowym w Rydze na Łotwie, w Galerii Zbrojownia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w ramach międzynarodowego Kongresu Kuratorów Sztuki Współczesnej IKT, w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku, w Galerii Bielskiej BWA - jest kolejną wersją nowego spojrzenia na kolekcję Centrum Rzeźby Polskiej. Po raz pierwszy poza naszą siedzibą prezentujemy przeszło dwadzieścia obiektów, które od lat rezydowały w magazynach, m.in.: Kuby Bąkowskiego, Kamila Kuskowskiego, Zofii Pugetowej, Łukasza Skąpskiego oraz zupełnie nową niezwykle poruszającą pracę duetu Państwa Neuhamer - "Wieczerza", zrealizowaną specjalnie na potrzeby wystawy, traktującą o wymarłych gatunkach zwierząt. W Gorzowie pokazujemy niewielką część orońskiej kolekcji obejmującej około tysiąca siedmiuset rzeźb, obiektów, instalacji i innych dzieł, które są przeznaczone do prezentacji w galeriach, a także na zewnątrz, w przestrzeni publicznej bądź w krajobrazie. Kolekcjonowanie współczesnej sztuki i określenie profilu kolekcji jest tyleż ważnym co fascynującym zadaniem. Dotyczy to zwłaszcza naszego Parku Rzeźby, który nabiera współczesnego, międzynarodowego charakteru. Jego przemianę rozpoczęła instalacja "Przejście" Jarosława Kozakiewicza - pomost ułożony na tafli wody parkowego stawu i rzeźba "Czajniczek" łódzkiej artystki Marty Pszonak, pokazywane na bielskiej wystawie w postaci fotogramów oddających oroński krajobraz. W ostatnich latach dołączyły do nich nowe realizacje: rzeźby Macieja Szańkowskiego, Thorstena Goldberga, Tony'ego Cragga, Rafała Rychtera, Pawła Grobelnego, a także instalacja dźwiękowa duetu Joanna Krzysztoń i Grzegorz Rogala.
Prezentacji towarzyszy film o wystawie kolekcji zrealizowany w Rydze autorstwa Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka. Wydany z okazji serii wystaw orońskiej kolekcji katalog "Kunszt. 100 lat polskiej rzeźby" oraz publikacja "Rzeźba dzisiaj" przybliżają profil narodowej instytucji kultury jaką jest Centrum Rzeźby Polskiej oraz charakter współczesnego rzeźbiarstwa.
OSTATNIA WIECZERZA - Projekt Państwa Neuhamer
6 września, 18:00
Ostatnia wieczerza - wystawa / bankiet, projekt towarzyszący wystawie "MAGAZYN ZBIORÓW. Część kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku". Podczas rezydencji w CRP w Orońsku artyści pracowali nad wykonaniem kilkunastu ceramicznych rzeźb inspirowanych wymarłymi gatunkami zwierząt, które będą spełniały funkcję zastawy stołowej na wieńczącym projekt bankiecie w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie. Z tej okazji, we współpracy z szefem kuchni Szymonem Althamerem, powstanie specjalnie przygotowane (wegańskie) menu dla gości, wykorzystujące lokalne, sezonowe produkty. Od 1970 roku na skutek działalności człowieka wyginęło 60% dzikich zwierząt - te szokujące dane przytoczył raport Living Planet, opublikowany przez World Wildlife Fund w 2018 r. Wielu naukowców uważa, że na świecie rozpoczęło się szóste masowe wymieranie. Gatunki wymierają od 100 do 1000 razy szybciej, niż przewidywano. I jest to pierwsze wymieranie, które zostało spowodowane przez gatunek - Homo sapiens. Kłusownictwo, niszczenie siedlisk, zmiany klimatu - to tylko niektóre przyczyny wymierania gatunków. Prawdziwym problemem jest ekspansja terenów uprawnych. Około trzy czwarte całego lądu na Ziemi jest dotknięte działalnością człowieka. Bezpośrednie zabijanie zwierząt, to dopiero kolejna przyczyna.
Kurator: Leszek Golec
Współpraca: Henryk Gac, Zbigniew Sejwa
Miejski Ośrodek Sztuki
ul. Pomorska 73, Gorzów Wlkp.
www.mosart.pl
6-09-2019
/ zapowiedzi na ten miesiąc
|