TOMASZ DREWICZ - TIE BREAK Otwarcie 8.03.2024, 18:00.
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim ma zaszczyt zaprosić Państwa na otwarcie najnowszej wystawy zatytułowanej "TIE BREAK", autorstwa poznańskiego artysty Tomasza Drewicza.
Koncepcja wystawy skupia się na analizie pojęcia remisu, wywodząc go z obszaru sportu by w swobodny sposób wprowadzić to zagadnienie w dużo szerszy kontekst. Sport, jako domena, w której rywalizacja odbywa się zgodnie z ustalonymi zasadami, staje się dla Drewicza punktem wyjścia do budowania refleksji nad kwestią równowagi, pojęciem impasu oraz nad procesami prowadzącymi do przemiany. Autor przekracza granice boiska, pytając o istotę remisu i jego rolę w konflikcie, zarówno w kontekście społecznym, politycznym, jak i osobistym.
Poprzez tytuł, nawiązujący do decydującego momentu w rozgrywkach tenisa czy siatkówki, artysta kieruje uwagę na istotę remisu jako stanu równowagi, w którym działania nie przynoszą jednoznacznych rezultatów. W charakterystyczny dla siebie sposób kieruje uwagę odbiorcy na sam proces przemiany, który może prowadzić zarówno do nowych form równowagi jak i kolejnego konfliktu. Autor analizuje również kwestię czasowości tych procesów, podkreślając, że remis i przemiana są stanami przejściowymi, które mogą ewoluować.
Tomasz Drewicz, posługuje się głównie instalacją i obiektem, często łącząc je z fotografią, wideo czy performance. Jego prace, określane jako "zdӕrzenia", zachęcają do interakcji i refleksji ze strony widza. Prezentowana w MOS realizacja, stanowi, w pewnym sensie, podsumowanie analiz autora związanych z poruszaną w ostatnich latach problematyką, odnoszącą się do kwestii wolności, wolnej woli, równowagi czy impasu. Wystawa "TIE BREAK" zaprasza do refleksji nad naturą zwycięstwa, porażki, remisu i przemiany oraz ich wzajemnych relacji.
Tomasz Drewicz - ur. 1982 w Obornikach Wielkopolskich. Artysta, kurator, krytyk i teoretyk sztuki. W latach 2001-2005 studiował na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska na Politechnice Poznańskiej. W latach 2004-2009 na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Ukończył studia na Wydziale Edukacji Artystycznej w dwóch specjalnościach: Promocja i Krytyka Sztuki oraz Pedagogika Sztuki. Dyplom w drugim zakresie (z Rzeźby) w pracowni prof. Marcina Berdyszaka. Od roku 2009 pracuje na macierzystej uczelni - obecnie na stanowisku adiunkta w I Pracowni Rzeźby i Działań Przestrzennych. W roku 2014 uzyskał stopień doktora sztuki. Laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska" w roku 2010 oraz Stypendium Artystycznego Miasta Poznania w roku 2011. Zrealizował kilka wystaw indywidualnych, między innymi "Zdӕrzenie losowe" w BWA Ostrowiec, "Rozbrojenie jaźni" w BWA Olsztyn, "Komfort termiczny" w MCSW "Elektrownia" w Radomiu oraz "Ciepłem" i "Zaraz wracam" w Galerii AT w Poznaniu. Brał również udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Publikuje teksty w magazynach polskich i zagranicznych.
Wystawa czynna do 21.04.2024. Współpraca: Gustaw Nawrocki. Miejski Ośrodek Sztuki mosart.pl
8-03-2024
/ zapowiedzi na ten miesiąc
|